Landbasert oppdrettsanlegg i Lundevågen i Farsund

Energiutredning

Farsund- Lundevågen

Foto: Adobe Stock/Maurizio

Baring Farsund AS ønsket å etablere et landbasert oppdrettsanlegg for laks i Lundevågen industriområde i Farsund. Multiconsult har gjennomført en utredning med formål å legge føringer for tekno-økonomisk gunstige løsninger for et helhetlig energikonsept for utbyggingen

Tjenesteområde
Industri
Status
Ferdigstilt
Tidsperiode
Aug/2021-Jan/2022
Lokasjon
Lundevågen Farsund
Kunde
BRG Entreprenør AS
Størrelse
-
Kompetanse

Termisk energiforsyning | Solkraft | Effektivisering/optimalisering av initelt konsept | Fornybar transport | Landbasert og maritim | Energisystemodellering og lønnsomhetsvurderinger

Baring Farsund AS har søkt om konsesjon på årlig produksjonskapasitet på 24 000 tonn postsmolt. Første byggetrinn vil være et postsmoltanlegg med en årlig produksjonskapasitet på 6 000 tonn.

I løsningen av oppgaven har Multiconsult organisert et tverrfaglig team med deltakere som har spisskompetanse på hver sine fagfelt, men koordinerer tett ut fra en holistisk tankegang.

Gjennom utredningen har det vært fokus på tett dialog med byggherre, for å skape forankring og styre utredningen i den retningen som gir mest verdi til prosjektet. Tett koordinering mot parallelt pågående hovedprosjekt har også vært sentralt, for å sikre prosjektspesifikke data inn i utredningen, samt at løsningene som utredes kan implementeres i prosjektet i praksis.