MUNCH-museet har blitt et signalbygg i Oslo, som huser kommunens fantastiske Munchsamling på nærmere 28 000 kunstverk.
Museet har 11 utstillingssaler, et bruttoareal på over 26 000 m2, og inneholder også arkiver, konserveringsverksteder, kontorer, møterom, serveringssteder og butikk.
Omfattende oppdrag
Kontrakten på nytt Munch-museet ble for Multiconsults del inngått for 11 år siden, i april 2010, og omfattet både MUNCH og nabobygget Deichmann Bjørvika.
Multiconsult har bidratt med de store fagene geoteknikk, byggeteknikk, VVS og elektro, og vært involvert i brannkonsept, akustikk, bygningsfysikk og logistikk.
Selve bygget har hatt strenge krav når det gjelder bærekraft, og noen nøkkelord er lave klimautslipp i bygg- og driftsfase, lavkarbonbetong, resirkulert stål, og lang levetid på konstruksjonen. Selve bygget har passivhusstandard, og løsninger som fjernvarmeanlegg, kjøling fra sjøvann og et smart energistyringssystem.
Siden 2010 har Multiconsult arbeidet med å realisere nye MUNCH, fra skisse til ferdig bygg. Geir Juterud har vært sentral i prosjektet, og forteller om den spennende og krevende jobben med planlegging og prosjektering av det nye kunstmuseet.