Prosjekteringen i totalentreprise er et OPS-prosjekt, som knytter Elverum og Hamar tettere sammen som bo- og arbeidsregion. Det bærekraftige prosjektet ble kåret til Årets Anlegg 2020 av Byggenæringens Landsforening.
Om oppdraget
Multiconsult har gjennomført oppdrag med prosjektering i totalentreprise for bygging av ny Rv 3 fra Ommangsvollen i Løten til Grundset i Elverum, og ny Rv 25 til Basthjørnet.
Entreprisen er et OPS-prosjekt for Hedmarksveien AS/Statens vegvesen og omfatter 16 km ny firefelts veg og 9 km ny tofelts veg med midtdeler og forbikjøringsfelt. Strekningen er viktig for godstransporten mellom Oslo og Trondheim, og knytter Elverum og Hamar tettere sammen som bo- og arbeidsregion.
Ny veg med midtdeler gir økt tilgjengelighet og trafikksikkerhet, mer forutsigbar reisetid og bedre bomiljø langs dagens veg, og et sammenhengende tilbud for gående og syklende mellom Elverum og Hamar.